Blog - Oprogramowanie mobilne

Oprogramowanie mobilne

Opublikowane październik 2012 przez Ewa Brzeska w Oprogramowanie mobilne.

Co to jest oprogramowanie mobilne?

"Oprogramowanie mobilne" – słowa te ostatnio coraz częściej wypowiadają właściciele i pracownicy agencji interaktywnych, ludzie biznesu i Ci, którzy reprezentują świat IT. Słowa te wdarły się przebojem do naszego słownika i zostaną z nami pewnie przez bardzo długo. Jesteśmy bowiem świadkami istotnej, rewolucyjnej zmiany na szeroko pojętym rynku urządzeń technicznych, ułatwiających ludziom życie i prowadzenie biznesu. Komputery to już nie wszystko, teraz prym wiodą urządzenia przenośne, mobilne - głównie smartfony i tablety. Urządzenia te byłyby jednak zupełnie nieprzydatne, gdyby nie zainstalowane na nich oprogramowanie. Co to zatem jest oprogramowanie mobilne?

W pewnym uproszczeniu można powiedzieć, że wszelkie programy przeznaczone dla urządzeń przenośnych, między innymi takich jak smartfony i tablety, to właśnie oprogramowanie mobilne (aplikacje mobilne). Począwszy od gier i programów edukacyjnych, poprzez różnego rodzaju programy służące szeroko rozumianej rozrywce, a skończywszy na aplikacjach stricte biznesowych – tak różnorodne programy, które mają jeden tylko wspólny mianownik: działają na urządzeniu przenośnym, możemy określić wspólnym mianem: jest to oprogramowanie mobilne.

Do czego służy oprogramowanie mobilne?

W lipcu bieżącego roku British Network Company O2 przeprowadziło badanie, które miało na celu uzyskanie informacji o tym, w jaki sposób posługuje się smartfonem jego przeciętny użytkownik. Oto jak wygląda raport z tego badania:

Oprogramowanie mobilne - zastosowanie

Źródło: A survey report by British Network Company O2

Z powyższego raportu wynika, że przeciętny użytkownik korzysta ze smartfonu ponad dwie godziny dziennie. W tym czasie prawie 25 minut spędza w Internecie, a ponad 17 minut - na portalach społecznościowych. Co ciekawe, wykonywanie połączeń telefonicznych znajduje się dopiero na 5 miejscu aktywności i wynosi ok. 12 minut dziennie. Prawie tyle samo czasu (ok. 11 minut) użytkownicy sprawdzają pocztę za pomocą swoich smartfonów oraz sms-ują (ok. 10 minut dziennie). Smartfony służą też do szeroko pojętej rozrywki: słuchania muzyki (ok. 15 minut dziennie), gier (14 minut), czytania książek, oglądania filmów i TV (po ok. 9 minut dziennie) czy korzystania z aparatu fotograficznego (ok. 3 minuty dziennie). Wszystkie wyżej wymienione aktywności użytkowników smartfonów są możliwe dlatego, że na urządzeniach tych zostało zainstalowane odpowiednie oprogramowanie mobilne.

Oprogramowanie mobilne - quo vadis?

Z roku na rok, w szybkim tempie, przybywa na rynku użytkowników smartfonów oraz tabletów. Jeszcze niedawno urządzenia te były dość drogim i ekskluzywnym gadżetem. Teraz stały się już bardziej powszechne, lecz nadal kojarzą się przede wszystkim z rozrywką (patrz wyniki badania). Jednak ciągle jeszcze wykorzystywany jest jedynie niewielki procent możliwości urządzeń przenośnych.

Dziś dla wielu z nas najważniejszy jest szybki i stały dostęp do informacji oraz różnego rodzaju usług. Sprawdzenie stanu konta i wykonanie przelewu podczas jazdy tramwajem? Kupno biletów na koncert w trakcie oczekiwania na załatwienie sprawy w urzędzie? Szybkie znalezienie włoskiej restauracji, która jest zlokalizowana najbliżej naszego aktualnego miejsca pobytu? To wszystko umożliwia właśnie oprogramowanie mobilne zainstalowane na smartfonie spoczywającym non-stop w kieszeni lub torebce. Dzięki temu, że urządzenie to mamy zawsze przy sobie, dostęp do wielu funkcji szeregu aplikacji w nim zainstalowanych jest natychmiastowy.

Skoro tak, to dlaczego nie pójść o krok dalej? Tak naprawdę o duży krok naprzód. Biznes, szczególnie w Polsce, nie do końca jeszcze widzi potencjał drzemiący w możliwościach smartfonów i tabletów. A tymczasem smartfon to nie tylko telefon, wysyłanie i odbieranie sms-ów, gry, muzyka i filmy. Jest to potężne narzędzie pracy, mini-komputer o dużych możliwościach, którego największą zaletą jest to, że jego użytkownik nie rozstaje się z nim niemal przez całą dobę.

Oprogramowanie mobilne w biznesie

Pracownik, kontrahent czy klient zawsze w zasięgu? Aż chciałoby się powiedzieć, że w zasięgu ręki, ale tutaj tak naprawdę w zasięgu smartfona, za pomocą którego odpowiednie informacje mogą trafić dokładnie na czas i dokładnie do odpowiedniej grupy docelowej.

Możliwość stałego dostępu do danych, szczególnie strategicznych, o każdej porze i z każdego miejsca na świecie - w dzisiejszych czasach to konieczność, szczególnie dla managerów różnego szczebla. Oczywiście dane takie można otrzymać pocztą od współpracowników, ale zdecydowanie lepiej sprawdzi się tutaj dedykowane oprogramowanie mobilne, które dane te zaprezentuje w wygodnej i czytelnej formie oraz zawsze i niezawodnie wygeneruje odpowiednie powiadomienie, jeśli nastąpi szczególnie ważne lub interesujące managera wydarzenie.

Możliwość przekazania bezpośrednio swoim klientom informacji o bieżącej ofercie oraz o aktualnych, nawet krótkotrwałych promocjach. Różnego rodzaju konkursy, czy quizy, angażujące klienta, a przede wszystkim budujące świadomość marki i przywiązujące klienta do marki. Możliwości interakcji za pomocą urządzenia, które klient ma zawsze przy sobie jest wiele. Jak wykorzystać te możliwości w sposób optymalny? Optymalnie, to znaczy w tym wypadku w sposób uwzględniający zarówno specyfikę samego biznesu, który ma być promowany za pomocą oprogramowania mobilnego, jak i grupy docelowej, czyli przyszłych użytkowników aplikacji.

Oprogramowanie mobilne może pracować samodzielnie, może również być mobilną częścią rozległych systemów zarządzania przedsiębiorstwem lub wybraną sferą biznesu. Może pracować na tablecie lub na smartfonie. Być dystrybuowane publicznie lub być przeznaczone do dystrybucji wewnątrz firmy. Możliwych rozwiązań jest wiele. Jedno jest pewne - oprogramowanie mobilne to już nie tylko moda czy trend - to jest już konieczność i biznesowa rzeczywistość w obecnych czasach.

Copyright © Ebitech Spółka z o.o.